مسیر فعلی شما: خانه مقالات سایت تای چی تای چی چیست؟

تای چی چیست؟

تای چیتای‌چی به معنی غایت است‌، به معنی رشد و پیشرفت در مسیری بی‌پایان و به معنی جوهره عظیم و جاودان هستی.
واژه چینی «چی» به معنای هوا، نیرو، حرکت، انرژی یا حیات است.
بر اساس نظریه تای‌چی مفهوم درست «چی» انرژی ذاتی، انرژی باطنی یا انرژی اولیه جاودان و مطلق است. وضعیت تجلی «چی» که همیشه نزدیکترین وضعیت به تعادل و توازن است، تای چی یا «مطلق اعظم» خوانده میشود . همه از بدو تولد دارای «چی» هستند ، «چی» در طول زندگی همراه انسان می ماند و تنها پس از مرگ متفرق میشود . برای تربیت «چی» در بدن دو گام اصلی لازم است : مدیتیشن و حرکت.
۱- در هنر ، تای چی تنها راه کسب هوشیاری نسبت به «چی» مدیتیشن است . می‌توانید تای چی را در قالب مدیتیشن تمرین کنید و اجازه دهید تا «چی» به خواست ذهن و جسمتان جریان یابد .
۲- تمرین جسمی با روش تای چی تنها راه تولید انرژی شدید درونی و به جریان انداختن آن است و  به تدریج ظاهرتان تغییر کرده با وقارتر و متناسب‌تر می‌شوید و شکلی طبیعی به خود می گیرید. در این مرحله ذهن می‌تواند «چی» را هدایت کند، بدین ترتیب بین ذهن و بدن شما تعادل بر قرار میشود.
به راستی که هنر زیبا و بی‌نظیر تای چی لذتی عمیق و آرامشی با دوام را در اختیار شما می گذارد.

این ورزش در رده ورزشهای رزمی ملایم قرار دارد و باعث می‌شود تا عضلات بدن با انجام تمرینات نرم و ساده، انعطاف‌پذیر و قوی شوند. درست برعکس ورزشهای رزمی سخت که با فشار و شدت تمرین عضلات را تقویت می‌کنند. تمرینات و نرمشهای تای چی چوان با حرکات کند، آرام، و معمولا" به صورت گروهی هنگام صبح انجام می‌شوند. متخصصین این ورزش معتقدند که تمرینات تای چی به صورت دسته جمعی، اثر بهتری نسبت به تمرینات فردی آن دارد.

این ورزش چینی در خود کشور چین از طرفداران زیادی برخوردار است، بطوریکه تقریباً تمام پارکهای کشور چین، صبح‌ها مملو از افرادی هستند که در حال تمرین تای چی می‌باشند.


bulletفواید تای چی

از فواید عمده تای چی می‌توان به تقویت عضلات بدن، انعطاف پذیری و نرم شدن ماهیچه‌ها و زردپی‌ها، تمرکز و آرامش فکری، تقویت روحی و عصبی و آموزش دفاع شخصی اشاره کرد. تحقیقات به عمل آمده نشان می‌دهد که تاچی قادر است تا بیماریهای شدید، مزمن و حتی ژنتیکی را درمان کند. برای مثال با تمرین تاچی می‌توان امراض قلبی را درمان و یا از بروز آنها جلوگیری کرد. همچنین این ورزش می‌تواند استرس – که عامل بسیاری از بیماریهاست - را از بین برد. تمرینات تنفسی این ورزش همچنین می‌تواند به سالم ماندن ریه و بهبود جریان گردش خون در بدن نیز کمک کند. آهستگی و نرمی در تمرینات تای چی باعث می‌شود تا تمرکز فکری بالا رود که این مساله خود به کنترل دستگاه عصبی فرد در شرایط بحرانی و فشارهای عصبی بسیار کمک می‌کند.

آمار نشان می‌دهد که افرادی که تای چی تمرین می‌کنند کمتر عصبی شده و حتی از دروغ گفتن نیز پرهیز می‌کنند. توصیه می‌شود که این با آموختن این ورزش، هرروز آنرا تمرین کنید. برای آموزش اول لازم است تا با سبک‌های آن آشنا شوید.

bullet

فلسفه تای چی
چینی ها اعتقاد داشتند كه جهان هستی بر اساس تضادها استوار است. یعنی در تمام موجودات جاندار و بی جان دوقطب مثبت و منفی وجود دارد كه این دو به نام یین و یانگ شناخته می شوند. این دو تضاد همیشه در حال تعادل هستند و نظام جهان با تضاد این دو عامل در حال تعادل است. هنر تای چی چوان هم بر اساس فلسفه یین و یانگ بنا نهاده شده است و می گوید همواره با آرامش ظاهری و نرمی حركات، دارای قدرت باطنی بالایی باشید. حتی سمبل تای چی چوان به صورت یك دایره است كه در آن دو نماد ماهی شكل سفید و سیاه وجود دارد كه یكدیگر را دربرگرفته اند و نشانگر تبدیل اضداد به یكدیگر است.تای چی

bullet

تاریخچه تای چی چوان
تای چی یك ورزشی سنتی چینی است كه قدمت آن به ۴۰۰ سال پیش برمی گردد. اولین بار استادان این ورزش، حركات موزون این ورزش را از طبیعت گرفتند. به طور مثال آنها مبارزه یك درناومار را مشاهده كرده و بعضی حركات موزون را از آنها تقلید كردند و یا حركات ابرها و درختان در برابر باد را دیدند و بعضی از حركات موزون را از روی آنها پایه گذاری كردند. اگر چه تای چی چوان ریشه در كشور چین دارد اما می تواند تسلی خاطر زیادی را برای كسانی كه در زندگی پر سر و صدای شهری گیر افتاده اند، فراهم كند.
یك فلسفه جالب در تای چی این است كه می گویند سیستم بدنی انسان با حیوانات فرق دارد. حیوانات اغلب دارای یك ستون مهره افقی هستند كه احشای داخلی آنها زیر ستون مهره هایشان قرار می گیرد و كوچك ترین حركت حیوان موجب تقویت و حفاظت اندام داخلی می شود. اما ستون مهره انسان ها عمودی است، بنابراین اندام های داخلی انسان ها در مجاورت بیشتری با محیط اطراف بوده و بیشتر مستعد آسیب است، همچنین هر گونه تغییر در حالت ستون مهره ها می تواند روی آسیب رسانی به اندام های داخلی تاثیرگذار باشد. پس اساس این ورزش تقویت ستون مهره هاست.
در این ورزش چند چیز را به خوبی یاد می گیرید: تربیت ذهن، شكیبایی و پشتكار. این ورزش به شما یاد می دهد كه حتی اگر در كاری استعداد چندانی ندارید، با شكیبایی و تداوم تمرین به موفقیت خواهید رسید.

bullet

اثرات روی سلامت
چینی ها معتقدند كه درون بدن یك نیروی زندگی به نام <چی> وجود دارد كه تای چی موجب تقویت آن می شود. در نتیجه با تقویت این نیرو، به تمام ارگان های بدن زندگی دوباره بخشیده می شود. از طرف دیگر تمرینات آن سبب انعطاف پذیری، تقویت عضلات و مفاصل می شود. گفتنی ها درباره این هنر رزمی بسیار است ولی آنچه ما یافتیم این بود كه شاید این ورزش از معدود فعالیت هایی باشد كه موجب تقویت سلامت روحی و جسمی انسان می شود و برای تمام افراد حتی كسانی كه بیمار هستند، قابل انجام و مفید است. بد نیست این نكته را هم بگوییم كه این ورزش در حال حاضر در كشورمان درحال پیشرفت است و مربیان بسیار باتجربه و خوبی این هنر را به نوآموزان آموزش می دهند.

bullet

اصول حركات چی چوان
برای انجام حركات تای چی چوان باید هماهنگی بین ذهن، درون و بیرون بدن وجود داشته باشد.

bullet

حركات درونی
▪ تنفس: تنفس طبق نظر تائوئیست ها به عنوان یكی از سه گنج بدن محسوب می شود. ورزشكار در این ورزش یاد می گیرد كه چگونه تنفس خود را با حركات تنظیم كند، یعنی هنرجو یاد می گیرد كه چگونه منظم تنفس كند.
▪ گردش خون: همراه با حركت منظم و تنفس هماهنگ، گردش خون هم كنترل می شود.

bullet

حركات بیرونی
نرمی و روانی حركات جزء مهم و اساسی این ورزش است. تمام حركات باید با یك آهنگ یكنواخت انجام شود و هیچ حركت ناگهانی و بریده بریده ای در میان این حركات وجود ندارد.
▪ تعادل: انجام همه حركات نیاز به یك تعادل فوق العاده دارد. اگر ورزشكار تمرینات را با تعادل خوبی انجام نداده باشد، حتی ممكن است تعادل خود را از دست بدهد و زمین بخورد.
▪ موقعیت محوری بدن: هنرجو یاد می گیرد كه همیشه بالا تنه و ستون فقرات كاملا صافی داشته باشد. به این صورت بر اطراف تسلط دارد و ارگان های داخلی بدن هم در حالت طبیعی و درست خود قرار می گیرند. نوآموز باید بداند كه وزن بدن همیشه باید در كف پای او باشد، به این صورت هرگز خسته نمی شود.
▪ رهایی: نوآموز در تای چی باید یاد بگیرد بدن را كاملا آزاد و رها نگه دارد و حركات را بدون هیچ گونه گرفتگی عضلانی با بدنی سبك انجام دهد.
▪ هماهنگی: بدن، ذهن و تنفس باید با هم هماهنگ شوند. همچنین كلیه عضلات و اعضای بدن هم باید هماهنگ باشند، به طوری كه هیچ یك از اعضا نباید نسبت به یكدیگر تندتر و كندتر حركت كنند.

 

بررسی رایگان وضعیت شما!

اسکن رایگان وضعیت جسمی شما، حتی از راه دور!

بـرای آگـاه شـدن از وضــعیت سلامتـی خــود، مـی‌تـوانیـد به ما اجـازه دهــید تا شما را به صورت رایگان اسکن کرده و از  وضعیت فیزیکـی‌، انرژیکی و بیماری‌های پنـهانتـان شـما را مطلع گردانیم!

اشتراک در خبرنامه سایت

خبرنامه

با عضویت و اشتراک رایگان در خبرنامه سایت، از آخرین مقالات و اخبار سایت هدیه زندگی در ایمیل خود آگاه شوید!

جهت مشاهده چگونگی عضویت و انجام آن، اینجا کلیک کنید.

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط وب آران